Hodiny tikají a podzim umírá

21. listopadu 2009 v 11:10 | Keff |  Diary
Už se to blíží..
Vánoce jsou opravdu už skoro všude. Nedá se před tím schovat. Vejdu do obchodu a první co upoutá mou pozornost jsou ozdoby, který visí všude možně. Někde už stojí i Vánoční stromeček. Já vím, už je to skoro za měsíc. Ale stejně. Je tohle nutný?
Chtěla jsem se jít podívat do květinářství. Jen tak, pro radost se podívat na palmy a na květiny, koupit nějakou tu svíčku. Ale výběr se najednou stáhl na miliony vánočních svíček a na anti-tabákový svíčky. Takže tolik k nákupu svíček. Vůbec, celé květinářství bylo přecpaný různýma blbůstkama. Zvláštní, jak v prosinci všichni uznávají Krista a oslavují jeho příchod na svět.
Venku je zima, v mlze mizí špičky stromů. Nikde není nic jinýho, než ta mlha. Bílo i beze sněhu.
Vlastně za to můžu být ráda. Když jsem byla malá.. Tolik jsem se těšila na první sníh, a když konečně přišel, oblíkla jsem bundu a běžela ven, před dům. Nebrala jsem ohledy na mámu, která na mě volala, ať se vrátím a pořádně se obléknu. Já jsem tam tak stála a dívala jsem se k nebi. Vločky se pomalu snášely z nebe a já jsem nepřála nic jinýho než tam stát a dívat se na tu krásu.


Teď je všechno jinak. Teď nedostanu nadáno, že jsem se neoblékla, ale že kazím Vánoce ostatním. Proč nikdo nechápe, že Vánoce nemusím milovat? Neumím se prostě tvářit, že tohle je něco, na co se celej rok těším, když je to to, čeho se celej rok bojím. Na Vánoce se cítím víc sama než jindy. Svátky rodinnýho štěstí? Otec mě nesnáší a já už jeho taky, a teď už ho asi ani nikdy neuvidím.
Budou Vánoční prázdniny. Celý dny sezení za studeným oknem a dívaní se do tmy. Možná u svíčky, možná s knížkou, možná i s kapesníky. Víc osamocená než jindy. Všichni budou slavit Vánoce a já se budu snažit na ně nemyslet. Další Vánoce, ale já mám pořád to stejný přání. Jediný, co bych o Vánocích skutečně chtěla je upřímný objetí.

Tak budu čekat, ne znova, ale ještě pořád.

Jak se ze snílků stávají pesimisti....

Podzim umírá, zima se blíží
Zlaté listy hnědnou
A ty hnědé zezlátnou stěží
Pod sníh si lehnou...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lintu Lintu | Web | 21. listopadu 2009 v 12:50 | Reagovat

Také nemám na Vánoce zrovna kladný názor. Například zrovna minulý rok...nemluvila jsem s otcem celé to vánoční období. A nejvíce mi vadí to, že lidé slaví Vánoce jen proto že něco dostanou, a budou mít volno..... .  .   .

2 Ethnea Ethnea | Web | 21. listopadu 2009 v 14:16 | Reagovat

Ja mam Vanoce porad rada, pripominaji mi krasne detsvi. Samota je hnusna vec, porad se na me tady sape...

3 terulienk@ terulienk@ | Web | 21. listopadu 2009 v 16:03 | Reagovat

Nebolo to tak dávno,čo som sa na Vianoce tešila hlavne kvôli darčekom,snáď ako väčšina detí,ktoré ešte veľa nechápu.Ale vždy sa mi miešali aj s istým strachom.Ako to celé dopadne,a či nakoniec iba nebudeme smutne sedieť za prestretým stolom s potláčanými slzami v očiach.
Pre osamelých sú Vianoce najhorším obdobím roka,ale nemuseli byť.Keby im všetci nerobili marketing ako sviatku rodiny.Ale netreba vždy rodinu chápať ako tú typickú reklamnú šťastní otecko s mamičkou,usmievavé detičky (najlepšie starší brat a o 2 až 3 roky mladšia sestra) poprípade pes alebo iné reprezentatívne domáce zviera. Je to aj mama s dcérou,alebo synom.Stačí mať niekoho,koho môžme mať radi,alebo sa naň aspom usmiať.
A keď už nás sklamali všetci ľudia,čo takto zobrať si na víkned zvieratko z útulku a uribť mu tie najkrajšie Vianoce za celý život.Možno neskôr zsitíme,že tými obdarenými sme v skutočnosti boli mi.
Ziskom jediného najvernejšieho priateľa

4 Lintu Lintu | Web | 21. listopadu 2009 v 20:40 | Reagovat

JO mohla jsem to udělat více propracované, ale já už před tím jeden obrázek roztrhala. Jenže jsem musela nakreslit další. Nějak to ven prostě muselo.

5 Day D r e a m Day D r e a m | Web | 22. listopadu 2009 v 19:24 | Reagovat

Je mi ľúto,že ťa okolnosti donútili Vianoce brať takto.Vianoce sú čímsi zvláštnym čarovné.Niekto ich slávi kvôli prázdninách,niekto kvôli darčekom,niekto kvôli rodine,ktorá sa v dokonalom prípade zíde celá pri jednom stole.Ale nie je to vždy tak.Každá rodina má svoje slabé stránky,v niektorej rodine ich môže byť viac..No na hlavnú podstatu Vianoc takmer každý zabúda.O čom sú vlastne Vianoce?O tom,že sa narodil Ježiš Kristus..má to symbolizovať pokoj,mier,radosť..Nečudujem sa ti,a v žiadnom prípade by som sa ti neodvážila vyčítať,že nemáš rada tento sviatok.V podstate sa na ňho nemáš prečo tešiť,ale pevne verím a prajem ti,aby sa všetky problémy tvojej rodiny rýchlo vyriešili.Aby sa dospelí prestali správať ako malí a aby prestali byť konečne takí sebeckí!Budem sa zato hoci aj modliť,lebo ma mrzí,keď niekto nedokáže mať rád Vianoce a nie je to jeho vina,navyše keď ich kedysi miloval.Počuj,musíš sa teraz čo najviac radovať z maličkostí.Možno pri pohľade na prvé padajúce vločky aspoň na chvíľku zabudneš na všetky starosti a vychutnáš si ten okamih ako kedysi...

6 pavel pavel | Web | 23. listopadu 2009 v 0:50 | Reagovat

Taky nemám rád vánoce a nejvíc vánoční trhy... sám je už ani neřeším.
Četl jsem tvůj článek celý a je mi líto, i když tě neznám, že jsou u tebe takové rodinné poměry. Jsou asi rodiče rozvedení a otec odešel, ne? Bohužel je to u hodně rodin a děti na jejich neshody jen doplácejí.  

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.